Botanicus header

Projekt Patchouli

Projekt podpory zemědělců v Indonésii
V rámci spolupráce s Charitou Česká republika jsme se zapojili do projektu podpory pěstování rostliny patchouli v provincii Aceh v Indonésii. Přímou podporu zemědělcům považujeme za smysluplnou, proto koupí produktů z řady Patchouli podpoříte místní komunitu v indonéském Acehu.  
 
„Aceh by měl být bohatým tropickým rájem, přitom ve skutečnosti jsou většina obyvatel pěstitelé, kteří si vydělají jen na svou základní obživu. Bezmála dvacet procent z nich žije pod hranicí bídy s jedním dolarem na den (2011). Kombinace ozbrojeného konfliktu, přírodní katastrofy, nedostatečných znalostí moderních pěstitelských metod a nedostatek provozního kapitálu ve svém výsledku omezuje ekonomický vývoj většiny lidí žijících v Acehu,“ říká Megan King, vedoucí oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika.

Pačule obecná (Pogostemon cablin)
Tropická bylina z čeledi hluchavkovitých, dorůstající výšky okolo 70 cm. Rostlina pochází z tropických oblastí Asie a nyní je rozsáhle pěstována zejména v Číně, Indii, Indonésii, Malajsii, na Filipínách a ve Vietnamu. Vůně patchouli je silná, proto je již používána po staletí v parfémech. Využívá se k tvorbě vůně také pro výrobky jako papírové ručníky, prací prostředky, osvěžovače vzduchu a různé vonné tyčinky. Olej Pačule obecné (Pogostemon cablin) se získává z vysušených fermentovaných listů. Doba, do kdy patchouli na polích vyroste, se pohybuje mezi šesti a desíti měsíci. Poté se sklízí – listy a stonky se usuší a nakrájí na malé kousky. Z usušených listů a stonků se vytahuje extrakt parní destilací, čímž se získá zlatavě zbarvený esenciální olej používaný ve výrobě kosmetiky, vůní a čisticích prostředků. Aceh byl dříve světovou špičkou ve výrobě patchouli, nicméně třicet let trvající občanský konflikt a tsunami z roku 2004, které přišlo z Indického oceánu, se velkou měrou podílely svými negativními vlivy na produkci esence v tomto regionu. Přestože se odborníci shodují, že vůně, čistota a obsah alkoholu jsou v patchouli pěstované v Acehu nadprůměrné kvality, musí průmysl zpracující patchouli v Acehu vzdorovat silné konkurenci doma i za hranicemi Indonésie. V Acehu spadl světový podíl na produkci pačuli z původních devadesáti procent na méně než třicet procent.Charita Česká republika je v Acehu aktivní již od roku 2005. V roce 2010 obdržela pro Aceh grant od Multi-Donor Fund (MDF), který měl pomoci posílit ekonomické příležitosti pěstitelů patchouli v Acehu. Aby se přiblížila tomuto cíli, založila Charita Česká republika výrobní družstva patchouli v Aceh Jaya, Aceh Barat, Aceh Selatan a Gayo Lues. Díky projektu bylo rozdáno 34 nerezových destilačních jednotek a každé družstvo dostalo kancelář a výrobní centrum zvané Nilam Business Center (NBC). Síť čtyř družstev se jmenuje KINA, Koperasi Industri Nilam Aceh, systém podpory průmyslu zpracujícího patchouli v Acehu.